X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

نقش تغذیه مادر از دوران بارداری تا بدو تولد بر افزایش قد کودک

  در این مقاله می خواهم در زمینه عادت های تغذیه ای سالم و ناسالم و تاثیر آن بر روی جنین برای شما مطالب ارزنده ای را ارائه کنم . و به همین منظور به دلیل اهمیت این قضیه، به موضوع نقش و اثربخشی تغذیه مادر باردار در افزایش قد کودک پرداخته ام .

یکی از اصولی که در دوران بارداری بسیار مهم است تغذیه صحیح زن باردار بوده که زن باردار باید اطلاعات کافی در زمینه تغذیه را از پزشک خود کسب کند .مسلما همگی می دانید که رشد قدی کودکان از همان دوران جنینی شکل می گیرد و به همین منظور تغذیه مناسب مادر باردار در افزایش قد کودک نقش بسزایی خواهد داشت . پزشکان همیشه به مراجعه کنندگان خود که باردار هستند تاکید می کنند که برای داشتن فرزندانی بلند قد و سالم همیشه در این دوران به تغذیه خود اهمیت بدهند .البته این را هم بگویم که تغذیه درسته زن باردار یک بخشی از افزایش قد کودک بوده که مسائلی مانند ژنتیک و هورمون ها و ... هم در افزایش قد تاثیر گذار است .

 از همان آغاز شکل گرفتن نطفه در شکم مادر به مرور زمان جنین از طریق بند ناف که در حقیقت یک پل ارتباطی بین مادر و جنین است تغذیه می کند . پس چه بهتر است که برای داشتن یک فرزند سالم از نظر جسمی و داشتن یک قد مناسب از همان آغازین راه مادر عزیز به تغذیه خود اهمیت دهد .

* دلایل رشد ناکافی در جنین از دیدگاه پزشکی

 بر طبق مستندات موجود پزشکان دریافتند که استعمال دخانیات و مصرف ناکافی از ریز مغذی ها در دوران بارداری می تواند از دلایل رشد ناکافی کودکان باشد . که مسلما به عدم افزایش قد کودک در بعد از تولد منجر خواهد شد .

* میزان متوسط قد پسرها با دخترها

متوسط قد در پسرها میانگین قد پدر و مادر بعلاوه 5/6 سانتیمتر و برای دخترها برعکس می باشد یعنی مجموع میانگین قد پدر و مادر منهای 5/6 سانتی متر است .اساسا رشد هر فردی دارای یک دامنه یا محدوده ای بوده که از قبل تعیین شده است و به زبان عامیانه تر مرزهای بالایی و پایینی برای قد هر فرد وجود دارد . که می توان با تغذیه مناسب مادر در زمان بارداری و یا فرد در زمان جوانی خود از حدالقل ها فاصله گرفته و به حداکثرها نزدیک تر شود . البته از یاد نبرید که حرکت از سمت مرز پایینی به سمت مرز بالایی یک محدودیت زمانی داشته که استارت شروع آن از همان ابتدای بارداری می باشد . که می توان نتیجه اش را بعد از تولد کودک مشاهده کرد و نقطه پایانی آن هم تا زمانی است که به سن بلوغ نرسیده و هومون رشد هنوز فعالیت می کند . در اکثر موارد در زمان بلوغ فرد به جهش قدی مواجه می شود که بعد از سپری کردن این دوره رشد قدی در افراد به 6 تا 7 سانتی متر می رسد .

 ولی متاسفانه این روزها در شبکه های اجتماعی و ماهواره ای شاهدیم که تمرکز خود را بر روی تبلیغات هایی در خصوص افزایش قد انجام می دهند . که این قرص ها فقط شامل مواد مغذی بوده که به شکل قرص درآمده اند که می توان به جای مصرف و خرید هنگفت آنها از تغذیه مناسب بهره جست .

و در آخر یادآوری میکنم که برای دستیابی به قد ایده آل باید وزن کودکان را در یک محدوده طبیعی نگهداری کنید . زیرا با مصرف مواد قندی و گلوکز هورمون رشد کاهش یافته و با مصرف مواد پروتئینی افزایش می یابد .

 

 

 

 

 

بالا