X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

آیا خوردن خرما در دوران بارداری بر افزایش قد تاثیر دارد ؟

      امروز در این مقاله می خواهم بپردازم به نقش و اهمیت خوردن خرما در دوران بارداری که آیا نقشی در افزایش قد روی جنین دارد یا خیر ؟ با ما همراه باشید .

مسلما در بین اقوام یا خودتان هوس های بارداری را شنیده اید و دیده اید، که ممکن بود در این دوره چیزهایی را هوس کرده و رقبت برای خوردن آن مواد غذایی را بیشتر از زمان های دیگر داشته باشید . پس اگر به عنوان مادر احساس مسئولیت دارید نسبت به سلامتی فرزند خود، در دوران بارداری و یا بعد از زایمان مطلوب تر است که با یک پزشک متخصص تغزیه در ارتباط باشید.          

معمولا در این دوره زنان باردار کمی مردد می شوند نسبت به خوردن برخی مواد غذایی ، از مواردی که از همه جوانب مهم تر بوده تاریخ مصرف آن می باشد . ولی نمی دانم بگویم که خوشبختانه یا متاسفانه یک دوگانگی بین مردم وجود دارد که برخی معتقدند که برای زن باردار چیزی منع نیست و می تواند همه چیز بخورد . ولی برخی دیگر این حرف را رد کرده و می گویند که زن باردار باید در خوردن مواد غذایی اعتدال را رعایت کرده و با دقت بیشتری به این امر بپردازد . پس با این وجود به شما پیشنهاد میکنم حتما در این دوران برای اینکه هم شما و هم جنین از سلامت کامل برخوردار باشید حتما با یک پزشک متخصص طب سنتی ( طب سنتی شرق تهران) مشورت کنید .

ارزش غذایی خرما برای زنان باردار در هر 100 گرم عبارتند از :

انرژی 282 کیلوکالری / پروتئین 2.5 گرم / فیبر 8 گرم / چربی 0.4 گرم / فولات 19 GS/ آهن 1.09 میلی گرم / ویتامین 2.7 میلی گرم /  پتاسیم 656 میلی گرم .

با توجه به ارزش غذایی خرما می توان به جرات گفت که در تاریخ علم پزشکی نشان داده نشده که خرما را زنان باردار از برنامه غذایی خود حذف کنند . ولی در بیشتر مطالعات دیده ایم که این میوه با ارزش می تواند هم به مادر باردار و هم به جنین کمک کرده تا راحت تر مواد مغذی را دریافت کند . پس میتوان نتیجه گرفت که این میوه با ارزش در واقع سلامت مادر و جنین را تضمین می کند .

* نگاهی به فواید خرما در دوران بارداری :

غالبا خرما منبع بزرگی از فیبر و ویتامین و چربی و قند است با این وجود می توان ادعا کرد که خرما روی تنظیم سیستم عصبی مادران و جنين نقش مهمی دارد .

* مزیت مصرف خرما در دوران بارداری :

- میدانیم که بدن یک زن باردار در این دوره به مقدار زیادی انرژی نیاز دارد که با خوردن خرما در این دوره می تواند براحتی انرژی مورد نیاز خود را تامین کند .

- به دلیل وجود پروتئین در خرما می توان گفت که با مصرف آن می توان در کشیدگی و افزایش قد جنین مادر عزیز نقش داشته باشد . پس شما مادران عزیز برای حمایت از سلامت و رشد جنین داخل رحم خود و تامین نیازهای بدن او حتما از موادی پروتئینی مانند خرما غافل نشوید .

 - یکی از مواردی که در این دوره مهم است تنظیم دستگاه گوارش مادر باردار می باشد که به دلیل وجود فیبر در خرما از یبوست در این دوران جلوگیری می شود .

- زنانی که در این دوران مستعد به دیابت دوران بارداری و فشار خون هستند می توانند با مصرف خرما این خطر را کمرنگ تر کنند .

- همگی می دانیم که فولات و اسید فولیک نقش بسزایی در تشکیل سلول های جدید بدن زن باردار و جنین دارد که از مشکل کم خونی در زنان باردار جلوگیری می کند .

- برای لخته شدن خون در زنان باردار و مستحکم شدن استخوان های جنین می توانیم از وجود ویتامین K در خرما بهره بگیریم . زیرا کمبود این ویتامین می تواند بسیار خطرناک بوده و منجر به رشد نکردن استخوان های جنین شود .

- وقتی منیزیم کافی به بدن مادر باردار وارد شود یقینا در شکل گیری دندان های جنین بعد از تولد نقش مهمی خواهد داشت .

و در کلام پایانی به مادران باردار توصیه می کنم که از این میوه با ارزش غافل نشده زیرا تاثیر مهمی در سلامت و رشد جنین خواهد داشت . زیرا یکی از عواملی که باعث میشود تا شما دارای یک فرزند بلند قد داشته باشید استفاده و ارزش گذاشتن به این میوه می باشد .

چون همه ما دوست داریم فرزندمان در آینده دارای قدی بلند بوده زیرا این قضیه به عنوان یک ارزش تلقی می شود و در تاریخ ما بلند قدی یک سنبل بوده است .

 

 

 

 

 

 

بالا