X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

آیا افزایش قد با مصرف شیر غنی شده صحت دارد؟

آیا شما آن دسته از افرادی هستید که پیش خود فکر می کنید که کودک دلبندتان به اندازه کافی قد نکشیده و در دوره جوانی افزایش قد خوبی نداشته است ؟ . چون بدون شک شما به عنوان پدر و مادر دوست دارید که فرزند شما رشد جسمی خوبی داشته باشد . خوشبختانه جای نگرانی نیست زیرا با کمک تغذیه صحیح و استفاده از ویتامین ها و موارد دیگر می توان به رشد کودکان و افزایش قد آن ها کمک کرد . یکی از این راه های شگفت انگیز در این امر مصرف شیر بوده که تمام املاح را در اختیار کودک قرار می دهد اگر برایتان جالب شده با ما همراه باشید

* نقش شیر غنی شده حاوی ویتامین D و روی در افزایش قد کودکان

 در مقالات گذشته اشاره کردیم که ژنتیک هم می تواند در افزایش قد تاثیر گذار باشد و به همین منظور ممکن است گاها قد خوبی کودک شما نداشته باشد . شما والد عزیز می توانید با کمی درایت این مشکل را به آرامی حل کنید .

شما باید غذاهایی را برای کودک فراهم کنید که سرشار از ویتامین D بوده در واقع می توان گفت این ویتامین یک شک بزرگی در افزایش قد کودک می باشد . در عین حال مصرف ویتامین D در کودکی می تواند از پوکی استخوان در میانسالی و کهنسالی جلوگیری می کند . در بیشتر گزارشات شاهدیم سرانه مصرف شیر در ایران پایین بوده که همین قضیه یکی از عوامل کوتاهی قد کودکان امروزی در ایران شده است . در چند سال گذشته طبق شایعاتی که در کشور مطرح شده بود که محصولات لبنی دارای روغن پالم هستند همین قضیه باعث شد تا محصولات لبنی از سبد خانوار کمرنگ تر شود . ولی همه این شایعات موثق نبوده و فقط باعث گمراه شدن مردم نسبت به این محصول با ارزش بوده است . شاید شما هم با خواندن این مقاله تصور کنید که آیا شیر می تواند واقعا بر افزایش قد و سلامت ما در حال و آینده تاثیر مثبتی داشته باشد یا خیر ؟ . اگر شما یه نگاهی به کشورهای دیگر بیندازید می بینید که مصرف سرانه شیر در آن کشورها بسیار بالا بوده که همین امر باعث شده تا افراد آن کشور بلند قدتر باشند . به عنوان نمونه کشورهایی مانند (هلند / سوئد / نروژ / فنلاند / دانمارک) از بین سایر کشورها جزء کشورهای بلند قد محسوب می شوند که آمار سلامت در آن کشورها بسیار بالاست . البته درست است که مصرف شیر باعث افزایش قد در کودکان می شود ولی این را از یاد نبریم که باید مداوم از آن استفاده کرد تا تاثیر محسوسش را مشاهده کنیم . چند وقت قبل آماری از بین زنان و مردان ایرانی گرفتند که متوجه شدند که هر 2 زن  و هر 3 مرد بالای 40 سال از پوکی استخوان رنج می برند . البته اگر به همین شکل ادامه پیدا کند این آمار بدست آمده می تواند در آینده به یک فاجعه تبدیل شده و سلامت کودکانمان در خطر باشد . پس از شما تقاضا میکنم به جای اینکه به این شایعات پوچ گوش کنید به سلامت خود و خانوادتان بیشتر ارزش قائل شده و این قضیه را جدی بگیرید . در طی یک مقایسه ای که ایران را با سایر کشورها انجام داده اند متوجه شدند که ایران رتبه 45 را از نظر قد داشته که غیر قابل قبول است . پس با تمام این گفته ها نتیجه گرفتیم که زنان بارداری که در دوران بارداری از شیر بیشتر استفاده کرده اند یقینا میتوانند کودکانی بلند قد تری را به دنیا بیاورند .

 

 * نقش کلیدی وجود اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی ها

با عنایت خداوند و با داشتن دریای خزر و دریای خلیج فارس وعمان دارای گونه های زیادی از ماهی ها هستیم که بدون شک همه آن ها دارای خواص زیادی می باشند . به گفته یک کارشناس یکی از سالم ترین غذاها ماهی هاهستند و تاکید کرد که استفاده کردن غذای دریایی 2 بار در هفته می تواند در بهبود رشد قد تاثیر گذار باشد . بدون شک می توان به یکی از مزیت های استفاده کردن از ماهی داشتن اسیدهای چرب غیر اشباع امگا 3 در ماهی ها اشاره کرد . که این اسیدهای چرب از لخته شدن خون و انسداد رگ ها جلوگیری کرده و در رشد سلول های عصبی بسیار نقش مهم و حیاتی ایفا می کند . این کارشناس تاکید داشت که به خاطر داشتن مقدار زیاد کلسیم ، فسفر، ویتامین ب ، آهن ، روی و ... در غذاهای دریایی بهترین رژیم غذایی برای رشد استخوان و افزایش قد کودکان می باشد . البته طبق آزمایشات به عمل آمده وجود زیاد روی در ماهی می تواند تاثیر بسزایی بر روی افزایش قد در کودکان در حال رشد داشته باشد . شاید به خاطر بوی بد ماهی کودکان و سایرین از خوردن آن دوری کنند ولی می توان با کمک سبزیجات آن را مزه دار کرده و سپس آن را آماده طبخ کرد . که بهتر است به جای سرخ کردن از شیوه کباب کردن و یا در فر گذاشتن و بخار پز کردن استفاده کنیم تا خواص ماهی حفظ شود . ماهی به خاطر اینکه از ریه ها محافظت می کند پزشکان در اغلب موارد به افراد سیگاری توصیه می کنند که حتما مصرف ماهی را در برنامه روزانه خود جای دهند . البته این کارشناس تغذیه در سخنان خود تاکید داشته که در صورت نبود ماهی های دریایی می توان از ماهی های پرورشی نیز برای بهبود افزایش قد در رژیم غذایی استفاده کرد . حتما زنان باردار توجه کنند که برخی ماهی ها دارای جیوه زیادی می باشند که باید هنگام مصرف ماهی به آن توجه کرده و کمتر از آن نوع ماهی ها استفاده کنند . ماهی هایی مانند (سالمون، ساردین، قزل‌آلا و…) بهترین گزینه برای زنان باردار و شیرده می باشد . و در پایان این مقاله نتیجه میگیریم که استفاده از غذاهای دریایی برای زنان باردار بسیار مفید بوده و نفش مهمی بر روی قد و مغز جنین درون شکمشان خواهد داشت .

 

 

 

بالا