X

بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

بخش میانی

محتوی نوشتاری

نتیجه تاثیر ورزش فوتبال بر افزایش قد

طبق یافته های موجود در یکی دانشگاه های انگلستان محققان به این نتیجه رسیدند که ورزش کردن در زمینه فوتبال می تواند در بهبود استخوان ها و افزایش قد نقش داشته باشد . این نتایج به قدری برای این محققان جالب بوده که آنها را وادار به مقایسه فوتبال با سایر ورزشها مانند شنا و دوچرخه سواری و ... در بین پسران کرده اند . و دریافتند که اگر پسرها در  نوجوانی به طور منظم به ورزش فوتبال رو بیاورند می توانند در بزرگسالی دارای استخوانهای سالم تری نسبت به سایرین داشته باشند . زیرا یکی از پررنگ ترین دوره های زندگی آنها در هنگام نوجوانی بوده و غالبا در این زمان استخوانها مشغول بزرگ ترین فعالیت خود یعنی رشد کردن میباشند .  که اگر در این دوره رشد استخوانها به طور صحیح انجام نشود در بزرگسالی ممکن است دچار عوارضی مانند انحراف استخوان ها و یا خطر شکستگی وجود داشته باشد . البته منظورم این نیست که سایر ورزش ها فاقد اهمیت هستند بلکه هر کدام در جایگاه خود دارای اهمیت می باشند . به قول یکی از محققین که ورزش کردن کلید سلامتی بدن هر فرد می باشد که فوتبال می تواند بیشتر در بهبود استخوانها نقش داشته باشد . البته چون سن رشد استخوان در پسران تا 18 سالگی بوده و بهتر است که قبل از این سن اگر می خواهند دارای قدی بلند تر باشند به این ورزش رو بیاورند . زیرا مطمئنا می دانید که بعد از سن 18 سالگی خیلی امکان افزایش قد وجود نداشته و در حقیقت رشد استخوانها متوقف می شود . چون پزشکان به این نتیجه رسیده اند که فقط 10 % از استخوان ها بعد از سن بلوغ رشد می کنند پس ما والدین باید حواسمان به سن طلایی افزایش قد کودکانمان باشد.

غالبا در پایان سن نوجوانی املاح موجود در بدن به استخوان ها جذب شده که این عمل می تواند به استخوانها استحکام ببخشد . البته از یاد نبریم که استخوانها در مناطق مختلف بدن بسیار متفاوت رشد کرده و استحکام بندی آن ها هم در نواحی مختلف بدن متفاوت می باشد . طبق آمار گرفته شده شاید برایتان جالب باشد که اکثرا پایان رشد استخوان در بدن نوجوانان آمریکایی و آفریقایی زودتر از سایر نقاط  دیگر جهان صورت می گیرد . معمولا بین 30 تا 50 درصد از افراد در نوجوانی یک شکستگی را تجربه می کنند که در هنگام تراکم استخوان در زمان رشد قد این کمبود جبران می شود . پزشکان توصیه میکنند که برای اینکه از پوکی و شکستگی استخوان ها در زمان پیری جلوگیری شود باید حتما در زمان نوجوانی به رشد صحیح استخوان ها توجه کنیم . با وجود تمامی این مواردی که گفته شد در علم ژنتیک ثابت شده که وراث نیز نقش مهمی در افزایش قد داشته یعنی به نسبت قد والدین کودکان قد می کشند . در این بخش می خواهم به عواملی که در افزایش قد زنان و مردان تاثیر گذار است را به صورت تیتر وار نام ببرم که عبارتند از :  عوامل محیطی و تغییرات جنسیتی . 

پیرو مقالات گذشته گفتیم که تغذیه مناسب و ورزش و شرایط محیطی تاثیر زیادی در روند افزایش قد داشته به عنوان نمونه در کشورهای فقیر افراد کوتاه تر از مناطق دیگر هستند . در زمان بلوغ ناخواسته تغییرات زیادی در بدن افراد چه پسر و چه دختر ظاهر می شود که یکی از مهم ترین تغییرات افزایش قد در بین افراد در این دوره است . همیشه اینگونه بوده که مردان بلند قد تر از زنان باشند و رشد قد در زنان به طور ناگهانی در بلوغ ظاهر شده ولی در مردان یک سیر تدریجی را دارد . و چیزی که این تفاوت رشدی را در مردان و زنان مشخص می کند تعداد کروموزم ها بوده که مطمئنا نقش مهمی این کروموزم ها در افزایش قد ایفا می کنند . شاید با این گفته ها دخترها دچار نگرانی شوند ولی به شما پیشنهاد میکنم که بعد از سن بلوغ با انجام برخی ورزش های کششی کمی به هدفتان نزدیک تر شوید .  و باید حتما سبک زندگی خود را تغییر داده و از رژیم های مناسب با مشورت پزشک خود استفاده کرده تا حدالامکان از جراحی کردن به دور باشید  .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بالا